Choroby pasożytnicze często występują wśród małych dzieci. Rozwojowi pasożytów sprzyja niedbanie o higienę oraz przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Wszawica czy owsica panująca w przedszkolu jest dość częstym i popularnym zjawiskiem. Jakie są najczęstsze choroby pasożytnicze wśród dzieci, jak ich unikać i jak leczyć?

  1. Owsica – powodowana jest przez owsiki, jest najczęściej występującą chorobą pasożytniczą wśród dzieci. Występuje głownie w szkołach i przedszkolach i wynika z braku przestrzegania higieny przez dzieci. Choroba ta przenoszona jest na nieumytych rękach czy desce klozetowej. Objawy nasilają się w nocy, kiedy samice owsików wędrują do odbytnicy. Pojawia się wtedy uporczywe swędzenie i niespokojny sen. Leczenie polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych, ważne jest szczególne zachowanie higieny i nieużywanie przez pozostałych członków rodziny tej samej pościeli czy ręczników, co zarażone dziecko.
  2. Wszawica – wszy żerują na skórze głowy. Przenoszone są przez kontakt z osobą zarażoną, poprzez używanie tej samej szczotki do włosów, grzebieni, gumek czy innych akcesoriów. Wszy żywią się krwią, przez co gryzą skórę głowy, co powoduje mocne swędzenie. Owady są widoczne na skórze gołym okiem, są ruchliwe i najczęściej przebywają w okolicy za uszami lub nad karkiem. Leczenie trwa bardzo długo, jedynym skutecznym sposobem są szampony dostępne w aptece.
  3. Świerzb – najwięcej zachorowań występuje w okresie od sierpnia do listopada. Świerzb bardzo szybko się rozprzestrzenia. Świerzbowiec drąży w skórze tunele, które wypełnia swoim kałem. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą lub z przedmiotami, których ta osoba używała. Choroba objawia się swędzeniem, opuchlizną i zaczerwienieniem skóry. Najczęściej pojawia się na nieowłosionych miejscach ciała, na dłoniach i w pachwinach. Leczenie polega na smarowaniu ciała maściami leczniczymi, czasami konieczne jest podawanie antybiotyków.
  4. Lamblioza – jest chorobą trudną do zdiagnozowania, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Chorobę tę wywołują pierwotniaki, które zagnieżdżają się w dwunastnicy i jelicie cienkim. Utrudniają wchłanianie składników odżywczych, co może powodować utratę wagi ciała, a tym samym niedożywienie. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich leków.

Ważną rzeczą w zapobieganiu chorobom pasożytniczym wśród dzieci jest zachowanie podstawowej higieny w domu i przedszkolu/szkole. Dziecko powinno mieć wpojone zasady podstawowego dbania o czystość, takie jak mycie rąk przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, niebranie do buzi obcych zabawek i przedmiotów.