Spacer w parku matki ojca i małego dziecka.

Powszechnie znana jest zasada, że z dzieckiem niezależnie od pogody należy codziennie wychodzić na spacer. Czemu mają służyć obowiązkowe i monotonne często spacery?

Dla małego dziecka spacer jest sporą dawką tlenu. Dotleniony organizm lepiej funkcjonuje, a mózg lepiej się rozwija. Dobrze jest, jeśli dziecko podczas spaceru śpi, spokojny i jednomiarowy oddech sprzyja właściwemu dotlenieniu. Wyjście na świeże powietrze dostarcza także witaminę D, która jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych i jest niezbędna w budowie układu kostnego, nerwowego i mięśniowego.

Ponadto, codzienny spacer hartuje mały organizm i jest doskonałym treningiem dla odporności. Według badań, dzieci, które często wychodzą na spacery, rzadziej chorują w porównaniu z dziećmi, które sporadycznie przebywają na świeżym powietrzu. Na spacer dziecko powinno być ciepło, ale nie za ciepło ubrane. Maluszek powinien być ubrany na cebulkę, by w razie poprawy pogody można było zdjąć jedną warstwę. Ważne jest, aby w chłodne dni dziecko miało czapkę, szalik i rękawiczki. Dziecko śpiące w wózku należy dodatkowo przykryć kocem.

Spacery pomagają w regulacji rytmu dnia. Przyzwyczajenie dziecka do tego, że przed i po spacerze zje posiłek pozwoli na nabranie dobrych nawyków, również do tego, że dzień jest od aktywnego spędzania czasu, a noc od spania.

Aktywny spacer to również rozwój ruchowy dziecka. Zabawa w parku, na placu zabaw, integracja z rówieśnikami w piaskownicy wpływa pozytywnie na rozwój ruchowy dziecka.

Zmorą wielu rodziców jest brak apetytu u dzieci. Spacer jest doskonałym rozwiązaniem na wszystkie niejadki. Ruch, aktywność i dotlenienie organizmu wzmagają apetyt, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w przekąski dla dziecka, a przed wyjściem na spacer zjeść solidny posiłek.

Co należy zabrać ze sobą na spacer? Folię przeciwdeszczową dla dziecka, parasolkę, zabawkę, zapasowy kocyk, pieluchę tetrową, dwie pieluchy jednorazowe na zmianę, foliową torebkę na zużytą pieluszkę, krem ochronny do pupy i do buzi, chusteczki nawilżane. Jeśli dziecko jest karmione butelką, to butelkę i wodę, letnią wodę w termosie do przygotowania mleka oraz odmierzoną porcję pokarmu. Dla siebie należy pomyśleć o wodzie mineralnej, chusteczkach higienicznych, chusteczkach nawilżanych, książce, słuchawkach do słuchania muzyki oraz parasolce lub płaszczu przeciwdeszczowym.

Warto pamiętać również o ochronie przed monotonią codziennych spacerów. W celu jej zapobieganiu należy zmieniać trasę spacerów, odwiedzać inne dostępne parki, przejechać odcinek trasy autobusem lub samochodem.