Kontur kobiety na tle świecącego słońca.

Pierwszy trymestr ciąży to rewolucja dla Twojego organizmu, to czas największych zmian dla Ciebie i dla maleństwa, które właśnie w tym okresie najszybciej się zmienia i rośnie.

Choć wiesz, że jesteś już w ciąży, to nie widać jeszcze ciążowego brzucha.  Zachodzą  zmiany, których nie widać ‘gołym okiem’. W Twojej macicy tworzy się schronienie dla maluszka, w postaci miękkiej warstwy śluzówki.

Za sprawa zmieniających się poziomów hormonów (estrogen), zmienia się Twój wygląd. Cera staje się promienna, włosy błyszczące, a Ty sama masz dużo energii i ochoty na seks.

W piątym tygodniu, Twoje dziecko jest wielkości ziarnka maku. Twój organizm powoli zaczyna się zmieniać, a zachodzące zmiany są dla Ciebie odczuwalne. Piersi staja się bardziej wrażliwe i mogły zwiększyć swój rozmiar. Masz częstszą potrzebę oddawania moczu. Możesz odczuwać mdłości, które będą się kończyć wymiotami, niestety, ale nawet kilka razy dziennie. Stajesz się wrażliwsza na zapachy. W tym czasie możesz zacząć odczuwać spadek energii i ogólną senność.

W pierwszym trymestrze możesz odczuwać bóle w dolnych partiach brzucha, podobne do tych, które odczuwamy podczas miesiączki. Jest to normalne zjawisko, Twoje ciało i Twoja macica przygotowują się w ten sposób do zmian, które nadchodzą. Tkanka podbrzusza szykuje się do powiększenia i rozciągnięcia.  Niewielkie plamienia nie powinny Cię niepokoić, ale wymagają konsultacji z lekarzem.

W pierwszym trymestrze (ok. 10 tygodnia), powinna mieć miejsce pierwsza wizyta u położnej, która będzie prowadziła Twoją ciążę. Podczas wyboru takiej osoby, kieruj się kompetencjami położnej, ale również swoją intuicją. Ważny jest, żebyś przy swojej położnej czuła się dobrze i komfortowo. Dzięki temu ograniczysz niepotrzebny stres, a Ty sama będziesz spokojniejsza.

Większość przykrych dolegliwości mija w ok. 12 tygodniu ciąży. Wcześniej jednak możesz odczuwać częstą zmianę nastroju, czuć niepokój. Bardzo ważne jest, abyś w tym czasie czuła się zaopiekowana i miała możliwość porozmawiać z kimś szczerze o swoich uczuciach. Poczujesz się wtedy bezpiecznie, a to z pewnością pozytywnie wpłynie na Twojego maluszka, bo kiedy Ty czujesz się dobrze, Twoje dziecko również.

Pod koniec pierwszego trymestru, Twoje dziecko jest wielkości mandarynki, a Ty sama możesz je zobaczyć na USG.