Zdjęcie przedstawia małe leżące dziecko spoglądające w stronę osoby fotografującej.

Podczas pielęgnacji noworodka najważniejszy jest spokój i opanowanie. Nie należy się obawiać, że zrobi się krzywdę dziecku, bo jest ono takie malutkie i kruche. Często takie myślenie towarzyszy rodzicom, są oni wręcz przerażeni sytuacją, w której będą musieli wykąpać, przewinąć noworodka.

Tymczasem nie tędy droga. Należy być delikatnym, a przy podnoszeniu pociechy trzeba pamiętać o podtrzymaniu główki. Spanikowany rodzic tylko spowoduje u dziecka niepokój i poczucie braku bezpieczeństwa, a w konsekwencji płacz. Gdy rodzic będzie spokojny i opanowany, udzieli się to dziecku. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że zadanie, jakie stoi przed rodzicem, nie przekracza jego umiejętności. Początkowo z pewnością pojawią się kłopoty w pielęgnacji i wiele pytań, ale jest to kwestia wprawy. W momencie kiedy rodzic noworodka słania się na nogach czy jest bardzo zdenerwowany, nie powinien zabierać się za dodatkowe czynności pielęgnacyjne pociechy, takie jak: kapanie czy obcinanie paznokci itp. Wtedy należy ograniczyć pielęgnację noworodka do minimum. Oczywiście z przewijania malucha nie można zrezygnować. Rodzice powinni jak najszybciej wrócić do równowagi i wtedy nadrobić zaległe zabiegi pielęgnacyjne.

W trakcie zabiegów kosmetycznych zaleca się mówienie do dziecka o tym, co się w danym momencie będzie robiło (np. „A teraz założymy pieluszkę”), można je rozśmieszać na różne sposoby (np. strojąc miny, robiąc „prrr” w stópki). Dzięki temu maluch będzie spokojny i skoncentrowany na rodzicu, a mniej na zabiegach pielęgnacyjnych, które będą wykonywane dookoła niego.

Zanim przystąpi się do pielęgnacji, należy zgromadzić wszystko, co będzie niezbędne, by potem nie szukać potrzebnych rzeczy lub zostawiać noworodka, aby coś przynieść z innego pokoju. Podczas jakiejkolwiek wykonywanej czynności należy unikać gwałtownych ruchów. Jeśli dziecko się przestraszy to zacznie płakać, przekręcać się, a to z pewnością nie ułatwi podjętej czynności.

Nie zostawiaj malucha nigdy samego na przewijaku, nawet gdy nie potrafi się samodzielnie obrócić lub przesunąć. Jest to bardzo ważne, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy noworodek wykona jakiś ruch po raz Pierwszy. Lepiej, żeby rodzic był wtedy przy dziecku.

Kosmetyki, jakich należy używać do pielęgnacji delikatnej i skłonnej do podrażnień skóry malucha powinny być dobrej jakości oraz o jak najmniej intensywnym zapachu. Nie należy przesadzać z ilością kosmetyków, a tym bardziej eksperymentować z nimi i zmieniać bez potrzeby. Zamiana kosmetyku jest uzasadniona, gdy zauważmy u dziecka coś (np. wysypkę), co ewidentnie będzie spowodowane używanym kosmetykiem do jego pielęgnacji. Przy częstej zmianie używanych kosmetyków trudno byłoby wyłapać, co spowodowało określony efekt. Dobrym rozwiązaniem byłoby, aby produkty pochodziły z tej samej serii, wtedy dużo łatwiej ustalić jaki składnik wywołuje alergię, gdyż mają one wtedy podobne substancje w składzie.

Nie każdy produkt można stosować od pierwszych dni życia malucha, więc istotnym jest sprawdzanie informacji na opakowaniach. W opisie produktu również powinna być zawarta informacja o tym, że dany kosmetyk jest przeznaczony dla noworodka oraz o tym, czy ma atest. W pierwszych dniach życia malucha nie należy stosować maści/kremów z tlenkiem cynku, ponieważ wysuszają i podrażniają jego wrażliwą skórę. Taki preparat można stosować jedynie na już istniejącą ranę, czyli odparzenie.

W opiece nad noworodkiem ważnym aspektem jest profilaktyka odparzeń. Powinna się przejawiać częstymi zmianami pieluszki, a także unikaniem przegrzania. Do pielęgnacji okolic intymnych należy stosować łagodne preparaty, które mają działanie nawilżające, a nie wysuszające. Ponadto do codziennej pielęgnacji również powinno się stosować nawilżające, zarówno maści, jak i kremy.

Podstawową i oczywistą jest potrzeba prania dziecięcych ubranek i ich odpowiedniego wyboru. Natomiast automatycznie pojawia się pytanie: czy prać w płynie czy w proszku? Nie ma to większego znaczenia. Natomiast ważnym jest, aby środek był przeznaczony do prania i płukania odzieży dziecięcej. Najlepiej jakby zawierał mało detergentów. Warto nastawić program dwukrotnego płukania podczas prania. Pranie dotyczy także rzeczy, które będą miały styczność z noworodkiem, czyli kocyki, rożki itp. Co do doboru ubranek, należy zwrócić uwagę na to, aby były one z naturalnych, „oddychających” surowców. Warto przyjrzeć się bliżej, czy wyszywane wzory na bluzeczce będą wygodne, gdy położymy dziecko na brzuszku i nie zostawią odciśniętych śladów. Można sprawdzić, czy metki w ubranku dziecka nie będą przeszkadzały w zabawie. Poleca się wybór ubranek w jasnych kolorach, gdyż niektóre barwniki mogą podrażniać lub uczulać skórę malucha.