na zdjęciu dłoń matki trzyma dłoń noworodka.

Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana dla całej rodziny. Konieczność zmiany dotychczasowego stylu życia oraz całkowite jego przeorganizowanie powoduje strach i niepokój u wszystkich członków rodziny. „Czy poradzimy sobie w opiece nad dzieckiem? Czy odpowiednio o nie zadbamy? Czy będziemy potrafili rozpoznać jego potrzeby?” Te i inne pytania pojawiają się w głowie zarówno młodej matki, jak i młodego taty.

Kobieta w większym stopniu narażona jest na stres i duże obciążenie emocjonalne. Konieczność adaptacji do nowej sytuacji, nieznanej do tej pory, a także ciąża, poród i czas połogu są źródłem wielu sprzecznych uczuć. Przeżywane na zmianę radość i smutek, przygnębienie i euforia, chwiejność emocjonalna pojawiają się najczęściej około 3-4 dnia po porodzie i określane są mianem baby blues – smutek poporodowy.

Objawy te są dość popularne wśród młodych mam i najczęściej nie zaburzają prawidłowego ich funkcjonowania, jednak mogą pogorszyć jakość życia kobiety i odczuwanie radości z macierzyństwa.

Jakie są sposoby radzenia sobie z objawami baby blues?

Jednym z nich jest z pewnością wsparcie i obecność partnera, który powinien pomagać kobiecie i wyręczać ją w obowiązkach dnia codziennego, wspierać w opiece nad dzieckiem, wzmacniać dobrym słowem. Kobieta powinna czuć, że nie jest sama, a obowiązki związane z opieką nad dzieckiem nie należą tylko do niej, a jest ktoś, kto w każdej chwili pomoże i ją wesprze.

Młoda mama powinna mówić o swoich obawach, lękach i niepewnościach związanych z macierzyństwem. Wyrzucenie z siebie negatywnych myśli i uczuć bliskiej osobie pomaga w rozładowaniu napięcia i nadmiernego stresu. Smutek poporodowy może wzmacniać myśli kobiety, iż nie jest ona w stanie poradzić sobie z dzieckiem, że jest złą matką, która nie cieszy się z obecności maluszka. Niezwykle pomocne może okazać się poszukiwanie wsparcia u innych młodych mam, które niedawno również urodziły i są w podobnej sytuacji (fora internetowe, klubiki, grupy wsparcia). Spotkanie się z relacjami innych matek, które borykają się z takim samym problemem może sprawić, że kobieta poczuje się pewniej, a świadomość że nie tylko ona jest w takiej sytuacji doda otuchy i wiary, że objawy niedługo miną.

Kolejną ważną rzeczą jest to, aby młoda mama miała czas dla siebie, na zrobienie czegoś, co sprawia jej największą przyjemność. Relaks, chwila odprężenia, podczas gdy partner sprawuje opiekę nad dzieckiem to dla niej chwila, podczas której zbiera energię do dalszego wypełniania obowiązków matki.

Należy pamiętać o tym, iż baby blues nie jest chorobą i nie wymaga leczenia farmakologicznego. Objawy ustępują samoistnie, jednak w tym czasie kobieta potrzebuje dużego wsparcia od bliskich osób, dużej pomocy i skupienia uwagi właśnie na niej.