Na zdjęciu leżąca kobieta, która na brzuchu trzyma malutkie, niemowlęce buciki.

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która może być bardzo groźna dla płodu. Polega ona na zatrzymaniu/ zastoju żółci w wątrobie, przy jednoczesnym wysokim stężeniu kwasów żółciowych we krwi przyszłej mamy. Pojawienie się cholestazy jest związane ze wzrostem poziomu hormonów (estrogenów i progesteronu), który jest największy w ostatnim trymestrze ciąży.

Niepokojące objawy

Pierwszym, najłatwiejszym do zauważenia objawem choroby jest swędzenie, zwłaszcza dłoni i podeszw stóp, nasilające się w nocy. Niektóre przyszłe mamy chorujące na cholestazę odczuwają tylko łagodny świąd, u innych objawy są tak nasilone, że uniemożliwiają zaśnięcie. Należy pamiętać, że takie objawy mogą dawać także choroby alergiczne oraz grzybice, dlatego należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania oraz w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie. Choroby nie należy lekceważyć, tym bardziej że nie można jej wyleczyć domowymi sposobami.

Diagnoza i leczenie

Aby potwierdzić lub wykluczyć cholestazę, lekarz zleci badania z krwi: ASPAT, ALAT, fosfotazę alkaiczną oraz bilirubinę całkowitą. Podwyższone wyniki świadczą o poważnym zaburzeniu w pracy wątroby, co często wymaga hospitalizacji przyszłej mamy. W szpitalu kobieta jest objęta leczeniem. Lekarz kontroluje się również na bieżąco pracę wątroby i stan dziecka. Dodatkowo kobieta powinna być na lekkostrawnej diecie i odpoczywać. Choroba, odpowiednio leczona, nie wywołuje stałego uszkodzenia wątroby.

Poród

Ciężki przebieg choroby może zagrażać życiu płodu, dlatego czasem lekarze podejmują decyzję o wywołaniu porodu przed terminem lub zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie. Najczęściej jednak, jeżeli choroba jest wystarczająco wcześnie zdiagnozowana i właściwie leczona, nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.