Zdjęcie przedstawie kobietę, która u lekarza mierzy ciśnienie. Ujęcie z góry na którym widać same ręce.

Często etap, jakim jest planowanie ciąży, staje się dla kobiet motywacją do wdrożenia w życie swoje i partnera zdrowych nawyków i zasad.

Warto etap ten rozpocząć od umówienia się na wizytę lekarską, która będzie miała na celu przeprowadzenie ogólnych badań oraz całościowy przegląd zdrowia. Jest to również dobry moment, by zastanowić się nad wyborem ginekologa i położnej, którzy będą prowadzić Twoją ciążę. Jeśli takich osób jeszcze nie znalazłaś, spokojnie, badania ogólne, sprawdzające gotowość Twojego organizmu na nowe życie, możesz spokojnie przeprowadzi również u lekarza rodzinnego.

Co oznacza taki całościowy przegląd?

  1. Podczas przygotowań do wizyty, zbierz swoją dokumentację medyczną. Porozmawiaj z osobą z rodziny i przeprowadź krótki „wywiad” o problemach zdrowotnych, które występowały w gronie Twoich najbliższych. Dzięki temu wspólnie z lekarzem upewnicie się, czy nie ma czynników, które mogłyby w sposób negatywny wpłynąć na Ciebie czy na Twoją ciążę.
  2. Jeśli myślicie o podjęciu starań o zajście w ciąże, koniecznym jest zrezygnowanie z antykoncepcji. Podczas stosowania antykoncepcji mechanicznej (prezerwatywy), nie jest wymagany czas „oczyszczania organizmu”. Inaczej to wygląda w przypadku wcześniejszego przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Twój organizm, aby unormować gospodarkę hormonalną, potrzebuje przynajmniej trzech miesięcy.
  3. Kiedy hormony zostaną odłożone, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie badań hormonalnych oraz biochemicznych. Wyniki poinformują Cię, czy organizm prawidłowo funkcjonuje.
  4. Bardzo ważnym jest, abyś wykonała wszystkie badanie sprawdzające występowanie chorób przewlekłych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się nieprzyjemnej informacji w trakcie trwania ciąży. Możesz też sprawiać, że ewentualna choroba będzie trzymana pod „kontrolą” w tym szczególnym okresie.
  5. Jeśli w trakcie wcześniejszych ciąż doszło do powikłań czy poronienia, dobrym krokiem będzie zdobycie wiedzy o przyczynach oraz analiza ewentualnych trudności z poczęciem. Dzięki temu, zostają zwiększone szanse na zajście w ciąże oraz na jej donoszenie.
  6. Czeka Cię jeszcze wizyta u dentysty, koniecznie!
    • Po pierwsze, próchnica może spowodować zaburzenia przebiegu ciąży, a nawet poronienia.
    • Po drugie, bardzo ważny jest zdrowy i dobry stan Twojej jamy ustnej. Hormony ciążowe negatywnie oddziałowy wuja na jamę ustną, zaniedbane zęby przed ciążą mogą znaleźć się w fatalnej kondycji po urodzeniu dziecka.
    • Po trzecie, niestety, ale próchnicą możesz zarazić swoje dziecko.