Zdjęcie prezentujące male stopki noworodka i ręce kobiety, która trzyma te stopki

Projekt „Rodzicu, nie jesteś sam” jest adresowany do krakowskich rodzin wychowujących małe dzieci (do lat 3). W ramach realizowanych działań rodziny mogą liczyć na bezpłatne wsparcie:

  • doradcy laktacyjnego,
  • psychologa,
  • dietetyka,
  • pielęgniarki pediatrycznej,
  • asystenta rodziny i pracownika socjalnego.

Jak skorzystać?

Rekrutacja uczestników przebiega wielotorowo. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać telefonicznie pod nr 12 350 63 67 (poniedziałek – piątek, 9.00-14.00), osobiście w Punkcie Konsultacyjnym Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (Kraków ul. Wybickiego 3, poniedziałek, piątek od 08.00 do 13.00, wtorek, środa, czwartek od 12.00 do 17.00).

Jako realizatorzy tego projektu wierzymy, że bardzo ważny jest kontakt osobisty. Dlatego podjęliśmy współpracę z krakowskimi szpitalami i oddziałami położniczymi, na których kobiety mogą porozmawiać z naszymi specjalnie przeszkolonymi Przewodniczkami, uzyskać informacje o przysługujących im formach wsparcia oraz przystąpić do projektu.

Co my właściwie robimy?

Pomagamy rodzinom, w których właśnie pojawiło się małe dziecko. Wyjaśniamy, jak zarejestrować potomka w urzędzie, gdzie i jak złożyć dokumenty niezbędne do uzyskania świadczenia rodzicielskiego 500+.

Udzielamy m.in. wsparcia psychologicznego i fachowej pomocy laktacyjnej. Nasze konsultantki dojeżdżają do domów – bezpłatnie! Informujemy, na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny (zwłaszcza takie, w których jest osoba z niepełnosprawnością) i prowadzimy je krok po kroku przez wszystkie formalności.

Wyszukujemy terminy badań i wizyt u specjalistów w ramach NFZ. W razie niepokojących sygnałów, do dyspozycji jest doświadczona pielęgniarka pediatryczna. W powrocie do formy po porodzie mamy wspiera dietetyk.

Po co to robimy?

Celem naszych działań jest wielospecjalistyczne, dostosowane do realnych potrzeb wsparcie rodzin z małymi dziećmi. Zapewniamy dostęp do bezpłatnych, fachowych usług umożliwiających uzyskanie kompleksowej wiedzy i wsparcia pozwalających na dostosowanie życia codziennego do potrzeb małych dzieci (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z niepełnosprawnością) przy równoczesnym utrzymaniu aktywności społecznej i zawodowej rodziców.

Działania w ramach projektu opierają się na współpracy Gminy Miejskiej Kraków z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego oraz partnerem ponadnarodowym, którym jest Urząd ds. Socjalnych i Młodzieży we Frankfurcie nad Menem.

Więcej informacji: