Zdjęcie przedstawia pakiet dla każdego nowo narodzonego dziecka: książki, ulotki, zabawkę, kocyk i ubranko. Fot. Bogusław Świerzowski

Miasto Kraków, witając swoich nowych obywateli i jednocześnie od pierwszych chwil budując więzi oraz zaszczepiając lokalny patriotyzm, dla krakowian urodzonych od 1 stycznia 2018 r., równocześnie z początkiem roku 2018 przygotowało Krakowską Wyprawkę. Zestaw zawiera body, czapeczkę, kocyk, grzechotkę, książeczkę, kartę biblioteczną i Informator Krakowskiej Rodziny.

Co zawiera Krakowska Wyprawka?

 • komplet tekstyliów – kocyk, body oraz czapeczka – materiały, które zostały użyte do przygotowania tych rzeczy, to certyfikowana bawełna (z niewielkim dodatkiem elastanu w wewnętrznej warstwie czapeczki). Zarówno tkanina, jak i pozostałe elementy (zapięcia, barwniki) zostały dobrane tak, by były bezpieczne dla dziecięcej skóry. Wszystko zostało opatrzone logotypami zgodnymi z nowym Systemem Identyfikacji Wizualnej i utrzymane w oficjalnych barwach Krakowa (białym oraz niebieskim) oraz grafikami tematycznie związanymi z miastem (lajkoniki, obwarzanki i smocze oczy);
 • grzechotka – nieodzowny gadżet każdego dziecka, nawiązuje do najsłynniejszej krakowskiej legendy, bo przybrał formę smoka z owieczką w brzuchu;
 • książka z wierszykami Michała Rusinka – specjalne wydanie Krakowskiego rynku dla chłopców i dziewczynek, opracowane w formacie najbardziej przyjaznym dla dzieci i na kartonowych stronach. Mali krakowianie oraz ich opiekunowie zaproszeni są do wspólnej lektury (w końcu Kraków to Miasto Literatury UNESCO) i zabawy. Książka ma atesty gwarantujące maluszkom bezpieczeństwo;
 • karta biblioteczna – słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła”, stanowią najtrafniejszy komentarz do tej części Wyprawki. Pierwszym krokiem w niesamowity świat książek będzie Krakowski rynek, ale aby ułatwić stawianie dalszych oraz zakorzenienie miłości do czytania, w Krakowskiej Wyprawce znajdzie się Karta, z którą można się udać do wybranej filii Biblioteki Kraków;
 • Informator Krakowskiej Rodziny – kompendium wiedzy na tematy, które dotyczą krakowskich rodzin. Publikacja jest przewodnikiem po obszernej ofercie edukacyjnej, sportowej i zdrowotnej. Znajdują się tam informacje dotyczące załatwiania spraw urzędowych, wsparcia rodzin, możliwości ubiegania się o świadczenia, usługi świadczone przez placówki medyczne. Są też propozycje dotyczące spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie, a także wiele innych.

Jak można otrzymać Krakowską Wyprawkę?

Są następujące drogi postępowania:

 1. Dla dzieci urodzonych i meldowanych na pobyt stały na terenie Miasta Krakowa dokument jest dostępny do wypełnienia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie (ul. Lubelska 29 lub os. Zgody 2)
  • Dokument należy czytelnie wypełnić w czasie rejestracji dziecka oraz zostawić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd Stanu Cywilnego potwierdza złożenie wypełnionego dokumentu poprzez adnotację na liście oraz na Zgodzie (nadanie kodu), a także wydaje potwierdzenie złożenia dokumentu z kodem dot. Krakowskiej Wyprawki.Dla dzieci urodzonych i meldowanych na pobyt stały na terenie Miasta Krakowa dokument jest dostępny do wypełnienia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie (ul. Lubelska 29 lub os. Zgody 2)
  • Urząd Stanu Cywilnego przekaże dokument do Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, który wyśle na wskazany adres zameldowania przesyłkę z Krakowską Wyprawką
 2. Dla dzieci urodzonych poza terenem Krakowa, ale meldowanych na pobyt stałyna terenie Miasta Krakowa dokument jest dostępny do wypełnienia w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa (al. Powstania Warszawskiego 10, p. 704 i 705).
  • Dokument należy czytelnie wypełnić oraz zostawić w Wydziale Spraw Administracyjnych. Wydział Spraw Administracyjnych potwierdza złożenie wypełnionego dokumentu poprzez adnotację na liście oraz na Zgodzie (nadanie kodu), a także wydaje potwierdzenie złożenia dokumentu z kodem dot. Krakowskiej Wyprawki.
  • Wydział Spraw Administracyjnych przekaże dokument do Wydziału Promocji i Turystyki, który wyśle na wskazany adres zameldowania przesyłkę z Krakowską Wyprawką.
 3. W przypadku rejestracji elektronicznej dziecka lub w przypadku, gdy dokument nie został wypełniony przy rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krakowie, należy zgłosić się do Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego 10 w Krakowie (wg drogi postępowania opisanej w pkt. 2).

Uwaga!

Wyprawka Krakowska jest przeznaczona TYLKO dla dzieci, które zostały zameldowane na pobyt stały w Krakowie.

Więcej informacji o akcji Krakowska Wyprawka: krakowska.wyprawka@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 13 37, 12 616 60 51.

Regulamin Akcji Krakowska Wyprawka jest dostępny do wglądu w siedzibie Organizatora tj. Wydziale Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Dane kontaktowe:

Urząd Stanu Cywilnego
os. Zgody 2
31-949 Kraków
pokój 326, III p.
tel. 12 616-88-56
Urząd Stanu Cywilnego
ul. Lubelska 29
30-003 Kraków
tel. 12 616-55-44
fax. 12 616-55-20
Urząd Miasta Krakowa
Wydział Spraw Administracyjnych
tel. 12-616-93-20
fax. 12-616-93-23
Urząd Miasta Krakowa
Wydział Promocji i Turystyki
krakowska.wyprawka@um.krakow.pl