Przyjaźń między dziećmi to zupełnie inny rodzaj przyjaźni niż w przypadku dorosłych. Dla dziecka przyjacielem nie jest ktoś o podobnym charakterze czy osobowości, ktoś wyjątkowy, ale ktoś, kto jest blisko, lubi je i bawi się z nim. Do 5. roku życia najlepszym przyjacielem dla dziecka i osobami godnymi zaufania są rodzice. Później, w wieku przedszkolnym dziecko poznaje swoich pierwszych przyjaciół. Są to dzieci, które są blisko, , bawią się z nim. Na przyjaciela dziecko zwykle wybiera osobę, z którą najczęściej się widuje i którą często spotyka. Przyjaciela może spotkać na placu zabaw, w przedszkolu czy na podwórku. Przyjaźnie są dla dziecka bardzo ważne, sprawiają, że jego życie staje się bogatsze, ponieważ kontakt z nimi dostarcza całkowicie innych wrażeń niż przebywanie z dorosłymi czy rodzeństwem. Małe dzieci uczą się od siebie nawzajem, uczą się panujących w świecie reguł, uczą się przegrywania i wygrywania, radzenia sobie w relacjach, dzielenia się i przyjmowania. Pierwsze przyjaźnie pozwalają na uczenie się rozwiązywania konfliktów czy radzenia sobie z zazdrością.

Przykład idzie z góry!

Jeśli dziecko widzi, że rodzice są towarzyscy, mają wielu znajomych, przyjaciół, ich relacje społeczne są bogate i rozwinięte, samo będzie takie. Należy dużo rozmawiać z dzieckiem o przyjaźni, o jej zasadach, o własnych doświadczeniach i uczuciach względem przyjaciół. Nawet niemowlę, mimo iż nie potrzebuje wchodzenia jeszcze w relacje z rówieśnikami, powinno mieć kontakt z innymi dziećmi. Z czasem, kiedy zacznie zauważać ich obecność, będzie to dla niego naturalne i łatwiejsze do przyjęcia.

Dziecięce przyjaźnie bywają krótkie i intensywne. Często po burzliwej, krótkiej kłótni kończą się. To zupełnie normalne wśród małych dzieci, dlatego niestałość i zmienność przyjaciół dziecka nie powinna martwić rodzica. Dziecko powinno mieć swobodę działania, wybierać na przyjaciół takie dzieci, jakie ono chce, a nie takie do których namawia je mama. Małe dzieci bardzo łatwo nawiązują kontakt z rówieśnikami, przyjaciół mogą spotkać niemal wszędzie, wystarczy, że będą miały ku temu okazję.

Nie wszystkie przyjaźnie nawiązane w piaskownicy kończą się przyjaźniami na całe życie. Każdy z nas z pewnością miał wielu „przyjaciół” w przedszkolu, a do dzisiaj przetrwał jeden lub…żaden. Przyjaźń wśród małych dzieci jest czymś zupełnie innym niż przyjaźń dorosłych ludzi. Ale innym, nie znaczy złym lub gorszym. Kształtują one bowiem rozwój społeczny naszego dziecka i rzutują na prawdziwe, długotrwałe przyjaźnie w przyszłości.