Nie do końca wiemy, dlaczego wśród wielu przyszłych mam szerzy się mit, że w ciąży nie można leczyć zębów, więc nie ma sensu odwiedzać dentysty. Jest to bardzo niebezpieczne przekonanie.
Ciąża to nie jest najlepszy czas dla zębów. Po pierwsze zmienia się odczyn pH śliny, więc bakterie mogą się łatwiej rozwijać w jamie ustnej. Po drugie częste posiłki, przekąski, zwłaszcza produkty kwaśne i słodkie też nie służą zębom. No chyba, że myjemy zęby po każdej przekąsce. Po trzecie nudności, odbijanie się, powodują, że zęby mają kontakt treściami żołądkowymi i nawet częste mycie może nie chronić ich w wystarczający sposób. Te wszystkie czynniki mają wpływ na stan zębów i dziąseł – sprzyjają rozwojowi próchnicy czy stanów zapalnych dziąseł.
Kiedy do dentysty w ciąży?
Idealnie byłoby, gdyby przyszła mama zadbała o zęby i wyleczyła je jeszcze przed ciążą. Ale świat nie jest idealny, a do tego jak wskazano wyżej ciąża wiąże się z czynnikami, które mogą powodować choroby zębów i jamy ustnej. Dlatego kobieta w ciąży powinna trafić do stomatologa już na jej początku, na kontrolę. Potem należy odwiedzić gabinet stomatologiczny jeszcze przynajmniej 2 razy. Jeżeli pojawi się ból, krwawienie z dziąseł, do lekarza trzeba się zgłosić jak najszybciej. W trakcie wizyty stomatologicznej, o ile nie ma przeciwskazań, warto usunąć kamień nazębny. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje kobietom w ciąży 2 takie zabiegi rocznie, więc nie ma potrzeby wykonywać ich w prywatnym gabinecie.
Leczenie stomatologiczne w ciąży
Lekarz może znieczulić pacjentkę w ciąży, stosując preparat miejscowy, który nie obkurcza naczyń krwionośnych. Zaleca się jednak, aby w pierwszym trymestrze ciąży zrezygnować ze znieczulenia lub (o ile stan zęba na to pozwala) poczekać kilka tygodni z leczeniem, jeżeli ból jest zbyt wielki.
Sprawa komplikuje się, jeżeli kobieta wymaga leczenia kanałowego.
Takie leczenie nie powinno być przeprowadzane w pierwszym trymestrze ciąży. Aby właściwie oczyścić i wypełnić kanały, lekarz wcześniej powinien sprawdzić, jak one wyglądają i jaki zakres interwencji jest konieczny. Dlatego przed leczeniem kanałowym zleca się wykonanie zdjęcia RTG, które jest bardzo niewskazane w ciąży, a zwłaszcza na jej początku (promieniowane może uszkodzić płód).
Nie oznacza to oczywiście, że przyszła mama ma czekać do porodu z bolącym
zębem. W takiej sytuacji można poszukać gabinetu stomatologicznego, w którym leczenie kanałowe jest przeprowadzane pod mikroskopem, ponieważ wtedy lekarz nie potrzebuje zdjęć RTG. W niektórych gabinetach stosuje się zamiast RTG cyfrową wizualizację, całkowicie bezpieczną w ciąży. Należy też pamiętać, że w wyjątkowych przypadkach, kiedy kobieta cierpi z powodu silnego bólu lub ostrego stanu zapalnego, lekarz może zlecić wykonanie RTG, z zachowanie maksymalnej ochrony dla płodu.
Zabiegi niewskazane w ciąży
Zalicza się do nich przede wszystkim wybielanie zębów – ze względu na składniki preparatów wybielających, które nie zostały przebadane pod kątem ich wpływu na rozwijający się płód. Z powodu ogólnego rozpulchnienia dziąseł i skłonności do krwotoków, kobietom w ciąży odradza się także wykonywanie zabiegów protetycznych.