Czytanie książek dziecku odgrywa istotną rolę w jego rozwoju. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć oraz jakie książki dobrze jest wybrać. Dziecko nigdy nie jest za małe na czytanie mu przez rodziców. Badania pokazują, że czytanie na głos już w życiu płodowym sprawia, że noworodek rozpoznaje wcześniej usłyszany tekst. Jednak to dopiero po narodzinach mamy więcej okazji do zaczepienia w dziecku sympatii do książek, poprzez wykorzystywanie ich w niemal każdych sytuacjach. Spowoduje to wiele korzyści, które przyczynią się również do prawidłowego rozwoju w przyszłości.

Czytanie sprzyja lepszemu rozwojowi mózgu – dziecko początkowo nie potrafi mówić, nie rozumie znaczenia słów, a słuchanie czytającego mu rodzica sprawia, że stara się ono zrozumieć i rozszyfrować przekazywane treści. Ponadto, dzieci naturalnie wyczuwają rytm i tembr głosu, często podczas czytania poruszają się w takt rytmu, w jakim mówi rodzic. Jest to doskonałe ćwiczenie zmysłów dziecka oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Czytanie dziecku od samego początku sprzyja wcześniejszemu posługiwaniu się przez nie mową. Badania udowodniły, że dzieci, którym czytano od początku, szybciej i ładniej mówiły. Oprócz języka potocznego dzieci te posługują się również słownictwem literackim, oswajają się z nim oraz mają bogatszy zasób słownictwa. Czytanie dziecku tej samej książeczki kilka razy ćwiczy jego pamięć, maluch przyswaja sobie treść, uczy się całych zdań na pamięć.

Ponadto, czytanie uczy koncentracji na jednym, konkretnym bodźcu, co jest bardzo przydatne w późniejszym okresie szkolnym. Przeżywanie historii bohaterów, wczuwanie się w ich losy uwrażliwia dziecko, sprawia, że bardziej rozumie ono swoje stany emocjonalne, uczy się emocji, a także w przypadku dobrych, odpowiednich książek uczy się postaw moralnych i wartości.

Ostatnią, bardzo ważną korzyścią, jaką niesie za sobą czytanie dziecku jest więź i relacja, jaka tworzy się między rodzicem a maluchem. Odłożenie wszystkich zajęć na bok i spędzenie wspólnie czasu nad książką sprawia, że dziecko czuje się ważne i docenione.