Kobieta w ciąży na łące

W organizmie kobiety zachodzą zmiany, a organizm dziecka tworzy się od podstaw. Wiedza na ten temat dobrze wpływa na przyszłych rodziców. Mogą oni dzięki temu ‘krok po kroku’ śledzić rozwój swojego maleństwa i towarzyszyć mu w tym. Tak wiedza wpływa też kojąco, oswaja rodziców i zbliża ich do siebie. Kiedy rodzice zdają sobie sprawę, jak ważne rzeczy dzieją się i tworzą pod sercem kobiety, mogą dzięki temu mieć większy wpływ na swoje zachowanie i tym bardziej dbać o atmosferę, spokój i harmonie. Zdają sobie sprawę, że nowe życie, ich maleństwo potrzebuje możliwie jak najlepszych, najzdrowszych i najspokojniejszych warunków do rozwoju.

W pierwszym tygodniu komórka jajowa łączy się z plemnikiem i w ten sposób powstaje nowe życie, Wasze dziecko. Wtedy też maleństwo pokonuje swoja pierwsza podróż, w kierunku macicy, w której błonie później się zagnieżdża. Macica jest pierwsza ‘kołyską’ Twojego dziecka, chroni je i odżywia.

W trzecim tygodniu, Twoje dziecko ma 2,5 cm. 21. dnia zaczyna bić serce. Pojawia się pępowina, tworzą się ręce i nogi.

 W piątym tygodniu dziecko jest wielkości pestki granatu. Jest to czas najszybszego rozwoju. Dosłownie co minutę tworzy się ok kilku tysięcy nowych połączeń i komórek nerwowych. Serduszko wykonuje blisko 144 uderzenia na minutę. W siódmym tygodniu, podczas specjalnego badania (ultrasonograficznego), możemy zaobserwować ruchy dziecka, Ty jako mama ich jeszcze nie odczuwasz, są tłumione przez powłoki brzuszne. W tym okresie co minutę powstaje około 100 tysięcy nowych komórek nerwowych. Już pod koniec 10. tygodnia, wszystkie narządy są ukształtowane. Pod koniec pierwszego trymestru, można określić płeć dziecka.

Warto wspomnieć, że płód podczas dwóch pierwszych tygodni od zapłodnienia, pozostaje pod ochroną. Oznacza to, że dziecku w tym czasie nic nie jest w stanie zaszkodzić. Natura jest mądra i zaplanowała to właśnie w taki sposób, że kiedy kobieta nie ma jeszcze możliwości dowiedzieć się o ciąży, poprzez objaw, jakim jest bark okresu, chroni płód. Do zapłodnienia dochodzi podczas owulacji, kobieta około 14 -16 dni później powinna dostać okres. Podczas tych około dwóch tygodni jej ciało nie jest wstanie wysłać żadnych sygnałów ‘widocznych gołym okiem’ o zaistnieniu nowego życia.  Wiedza ta jest bardzo cenna, sprawia, że przyszła mama może czuć się spokojniej, mając świadomość, że nie zaszkodziła swojemu maleństwu np. w sytuacji, gdy piła alkohol, kiedy jeszcze nie wiedziała, że jest w  ciąży, a miało to miejsce w czasie pierwszych dwóch tygodni od zapłodnienia.