Rozwój małego dziecka jest procesem dużo powolniejszym niż rozwój niemowlaka, który z dnia na dzień się zmienia, a zmiany te są od razu widoczne dla rodziców. Rozwój małego dziecka nie jest tak spektakularny, a nabyte umiejętności, mimo iż bardzo ważne, nie są od razu zauważane przez opiekunów. Jakie są najważniejsze momenty w rozwoju małego dziecka?

Niemowlak staje się dzieckiem po ukończeniu 1,5 roku życia. Przed ukończeniem drugiego roku życia dziecko potrafi samodzielnie zjeść, rozumie i wykonuje polecenia rodzica, potrafi komunikować i rozumieć swoje potrzeby i emocje. Wita się, wyciągając rękę w kierunku drugiej osoby, macha na pożegnanie. Większość dzieci potrafi także samodzielnie się ubrać – przynajmniej niektóre części garderoby.

Po ukończeniu trzeciego roku życia większość dzieci samodzielnie korzysta z toalety, potrafi zadbać o higienę, np. umyć ręce. W rozwoju da się zauważyć coraz lepszą pamięć, chęć do rozmowy i ciągłego dopytywania, wynikającego z ciekawości otaczającego świata i chęci poznawania go. Dziecko w tym wieku ma ogromną wyobraźnię. Dzieci bawią się symbolicznie, wymyślają sobie przyjaciela, na przykład pod postacią misia lub całkowicie wyimaginowanego człowieka.

Pięcioletnie dziecko często jest w stanie nauczyć się pisać lub czytać. Chętnie rysuje, jego prace są bardzo dokładne, bogate w wiele drobnych elementów. Jest wrażliwe na wszelką krytykę, wszystko chce robić jak najlepiej i być lesze od rówieśników. Źle znosi krytykę, często płacze. U niektórych dzieci pojawiają się lęki, np. lęk przed ciemnością.

Są to tylko przykłady niektórych najważniejszych momentów rozwojowych małego dziecka. Każde dziecko rozwija się własnym tempem i umiejętności, które nabędzie jedno dziecko wcześniej, drugie przyswoi w późniejszym czasie. Trzeba pamiętać o tym, że rozwój to proces, dziecko zmienia się, uczy się nowych rzeczy w swoim indywidualnym tempie i nie da się tego przyspieszyć.