Baby blues to przygnębienie poporodowe, który objawia się obniżeniem nastroju kobiety w ciągu 10 dni po porodzie. Występuje u większości matek i spowodowane jest zmianami hormonalnymi w organizmie. Charakteryzują się płaczliwością, chwiejnością emocjonalną, lekiem i drażliwością.
Czy mężczyźni również mogą borykać się z baby blues? Może niedosłownie, jednak mogą występować u nich objawy przypominające to zjawisko. Dlaczego tak się dzieje? Ciąża, poród i zmiana dotychczasowego funkcjonowania wpływa nie tylko na kobietę, ale i na mężczyznę. Partner, na którym spoczywa obowiązek wspierania partnerki w ciężkich chwilach, dawanie jej oparcia i opieka nad nią sprawia, że nie zawsze on sobie z tym radzi. Nowa sytuacja dla wielu mężczyzn jest bardzo ciężka i powoduje podobne objawy jak baby blues u kobiet. Obniżony nastrój, drażliwość, lękliwość wywołane są między innymi brakiem wystarczającej ilości snu, wyczerpaniem czy zmianą charakteru relacji z partnerką. Po pojawieniu się dziecka mężczyzna spada na drugi plan, w centrum zainteresowania znajduje się dziecko, a mężczyzna uświadamia sobie że czas beztroski i posiadania partnerki tylko dla siebie minął bezpowrotnie. Negatywne emocje wzmaga również fakt, że rodzina i przyjaciele nie rozumieją stanu, w jakim znajduje się mężczyzna. Przecież powinien się cieszyć, być szczęśliwy, został ojcem.
Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Najważniejsza jest rozmowa z partnerką i wzajemne wsparcie. Dla obojga jest to nowa sytuacja i powiedzenie sobie o obawach i trudnościach sprawi, że poczujemy się lepiej. Warto również prosić o pomoc bliskich – szczera rozmowa i prośba o wsparcie na pewno nie spotka się z odmową. Jeśli tego typu przygnębienie i obniżenie nastroju trwa zbyt długo, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Zdarza się bowiem, że objawy baby blues przechodzą w stany depresyjne.