Na zdjęciu matka całująca w czoło córkę, obie mają zamknięte oczy.

Młoda mama, która po urodzeniu dziecka zostaje z nim w domu, często czuje się samotna i znudzona. Partner całymi dniami jest w pracy, rodzina mieszka daleko, koleżanki zajęte są pracą i swoimi obowiązkami. Nie ma z kim porozmawiać, nie ma komu się pożalić.

Co robić, żeby samotne siedzenie w domu z dzieckiem nie było przykrym obowiązkiem, który odbiera możliwość życia towarzyskiego i zawodowego?
Zdolność nawiązywania interakcji społecznych oraz kontakt z drugim człowiekiem jest zdolnością wrodzoną i konieczną do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy i gdzie kobieta może ją podtrzymywać? Najlepszym środowiskiem dla młodej mamy są inne młode mamy, które można spotkać w piaskownicy, na placu zabaw, w przychodni lekarskiej czy w klubiku dla dzieci. Kontakt z drugim człowiekiem, nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni jest bardzo dobrym sposobem na walkę z samotnością. Rozmowa z inną matką, która boryka się z podobnymi problemami, wie co czujemy może okazać się niezwykle wspierająca dla kobiety. Informacja o tym, że nie tylko ja „jestem tak beznadziejna, bo nie radzę sobie ze wszystkim”, ale są też inne matki, dla których trud macierzyństwa to nie tylko sama przyjemność, ale nieprzespane noce, niezadowolone dziecko czy ciągły płacz sprawi, że kobieta poczuje się lepiej. Informacje zwrotne uzyskane od innych, może bardziej doświadczonych mam na temat opieki, pielęgnacji czy zdrowia, informacje na temat doświadczeń czy sposobów rozwiązywania problemów związanych z dzieckiem mogą być skarbnicą cennej wiedzy. Nikt tak dobrze nie zrozumie naszych problemów, niż inna osoba, która sama je przeżyła, a co więcej, poradziła sobie z nimi i może nam doradzić.

Kontakty z innymi rodzicami można nawiązać również za pomocą Internetu, na różnego rodzaju stronach, forach, gdzie młode mamy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, udzielają porad, często też organizują spotkania w parku czy placu zabaw z innymi mamami i ich dziećmi.

Należy pamiętać, iż takie spotkania nie są cenne tylko dla nas. Nasze dzieci, obserwując, ale też nawiązując kontakt z innymi dziećmi, uczą się interakcji społecznych i zabawy. Dziecko od małego przebywające w różnorodnym środowisku w przyszłości, np. w przedszkolu czy szkole nie będzie miało problemów w grupie i bez problemu się w niej zaaklimatyzuje.