Mycie głowy małego dziecka nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ani dla rodzica, ani dla maluszka. Jest to jednak czynność konieczna, szczególnie latem, niezależnie od tego czy dziecko ma bujną czuprynę kruczoczarnych włosów czy praktycznie wcale ich nie ma.
Jak bezboleśnie i bez krzyku umyć dziecku główkę? Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, które mogą być przydatne w łazienkowej batalii z dzieckiem.
- Przed kąpielą dziecka należy się odpowiednio przygotować. Przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria, w tym kosmetyki, mydełko czy płyn do kąpieli, gąbkę, pieluszki i piżamkę, w której dziecko śpi. Dzięki temu unikniesz biegania między łazienką a pokojem, a tym samym będziesz cały czas z dzieckiem, które nieraz przestraszone kąpielą może zrobić sobie krzywdę.
- Zadbaj o to by temperatura zarówno wody jak i powietrza była odpowiednia dla dziecka. Temperatura powietrza powinna mieć około 24 stopni, a wody około 35.
- Mycie głowy powinno być szybkie i energiczne. Głowa małego dziecka powinna być myta codziennie ze względu na dużą potliwość dziecka. Ruchy wykonuj sprawnie i w miarę szybko, natomiast nie nerwowo. Dziecko bardzo szybko wyczuwa negatywne emocje i napięcie i przenosi je na swoje zachowanie. Włoski należy myć na samym końcu, co zapobiegnie wyziębieniu maluszka. Główkę dziecka ułóż w zgięciu łokcia tak, by była ona lekko odchylona, pozwoli to na utrzymanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem.
- Jeśli dziecko jest wyjątkowo niechętne do mycia głowy, zastanów się jaka może być tego przyczyna. Może zdarzyło się, że podczas jednej z kąpieli płyn dostał się do oczu dziecka i bardzo piekło? Może dziecko boi się prysznica, który oddaje zbyt silny strumień wody? W takiej sytuacji wymyśl nowe sposoby mycia głowy. Założenie ochronnego ronda na głowę zapobiegnie przedostawaniu się płynu, a spłukanie głowy kubeczkiem czy miseczką zniweluje strach dziecka.
- Najważniejsze jednak jest to, aby niczego nie robić na siłę. Jeśli dziecko stanowczo nie chce pozwolić na umycie głowy, odpuść. Jeśli będzie się to powtarzało zbyt często, postaraj się oswoić dziecko z wodą, wytłumacz, że kąpiel i mycie głowy jest konieczne w celu utrzymania higieny.