Karmienie naturalne sprzyja wytworzeniu się silnej więzi emocjonalnej pomiędzy matką i dzieckiem. Dzięki temu noworodek ma poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Wspiera ono jego optymalny rozwój, a także zapewnia niezbędne składniki odżywcze dla organizmu maluszka. W tych pierwszych kilku miesiącach życia noworodka mleko matki jest niezwykle ważne, gdyż zaspokaja jego potrzeby żywieniowe.
Pojawienie się na świecie nowego życia, budzi wiele pytań i wątpliwości związanych z prawidłowym karmieniem dziecka. A oto niektóre z nich: Ile noworodek powinien jeść, żeby być najedzonym? Jakie są objawy głodu u niego? Jak często jest głodny? Ile czasu ma trwać jedno karmienie? Dlaczego maluch nie chce ssać piersi?
Pierwszym i podstawowym objawem głodu u noworodka jest głośny płacz, więc lepiej nie czekać z nakarmieniem malucha do ostatniej chwili. Często też sygnalizuje potrzebę jedzenia poprzez wiercenie się, kręcenie główką, jakby szukało piersi, a także ssąc rączki. Dlatego tak ważne jest poznawanie i obserwowanie swojego dziecka i różnych jego reakcji, które komunikują pewną informację.
Często zdarza się, że młode mamy boją się o ilość posiadanego pokarmu. Obawiają się, że będzie on niewystarczający dla ich pociechy. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że noworodek ma bardzo maleńki żołądek i spokojnie na początek wystarczy mu niewielka ilość pokarmu. Około 1 i 2 dnia życia pomieści on 5-7 ml mleka, a w 3 – 6 dniu po urodzeniu 22-27 ml. Mając tydzień będzie zjadał około 60 ml i więcej. W pierwszych dniach noworodek straci na wadze i jest to naturalne zjawisko. Natomiast nie powinien stracić więcej niż 10 % masy urodzeniowej. Do wagi początkowej maluch powinien powrócić po 2 tygodniach regularnego karmienia. Częstotliwość, z jaką należy karmić noworodka, w dużej mierze zależy od niego samego. Jedno dziecko będzie potrzebowało zjeść co godzinę już w pierwszych dniach po porodzie, a inne co dwie godziny. W okresie początkowych tygodni powinno być od 8 do 12 karmień na dobę oraz przynajmniej jedno w nocy. Przerwy pomiędzy karmieniami nie powinny przekraczać 3 godzin w dzień i 4 godzin w nocy. Są to jedynie orientacyjne informacje, przecież maluch nie zawsze je tak podręcznikowo. W myśl tego dziecko należy przystawiać do piersi, gdy zaobserwuje się oznaki głodu, czyli na żądanie pociechy.
Częstotliwość karmienia oraz ilość zjedzonego przez noworodka pokarmu jest indywidualne dla każdego z nich. Aby upewnić się, że dziecko zjada tyle, ile potrzebuje, można wyróżnić pewne oznaki, które na to wskazują:
- nastrój – pierwszy podstawowy czynnik, który można zaobserwować, noworodek po karmieniu jest spokojny i zadowolony,
- wyraźny odgłos połykania – świadczy to o tym, że dziecko ssie skutecznie mleko, przez 10-20 minut noworodek aktywnie ssie pokarm,
- sen – zasypia spokojnie, a sen trwa 1-2 godzin pomiędzy karmieniami,
- piersi mamy – po nakarmieniu wydaje się mniej napełniona,
- mokra pieluszka – systematycznie się wypróżnia, w podobnych odstępach czasu. Noworodek karmiony piersią może na początku wypróżniać się 8 do 10 razy na dobę, a w późniejszym okresie tylko raz na tydzień.
- przybieranie na wadze – regularnie masa ciała noworodka wzrasta, można ważyć malucha w ramach kontroli. W pierwszych tygodniach po porodzie wystarczy ważyć dziecko raz na tydzień. Za punkt wyjścia należy wziąć najniższą masę noworodka po wyjściu ze szpitala zamiast masy urodzeniowej. Należy pamiętać o początkowym spadku masy ciała noworodka, omówionym powyżej.
Podczas pierwszego karmienia należy skonsultować się z położną, która sprawdzi czy prawidłowo przystawia się dziecko do piersi. Gdy maluch nie chce ssać, można odciągniętym pokarmem nakarmić go z łyżeczki lub kroplomierza. Nie należy się zniechęcać tylko nadal przystawiać noworodka do piersi nawet kilka razy dziennie. W ten sposób następuje stymulacja produkcji mleka. Istotą poprawnego karmienia jest dobór odpowiedniej pozycji, która będzie wygodna dla matki dziecka. Jest to niezmiernie ważne, bo jeśli matka malucha będzie odczuwać dyskomfort, to maleństwo będzie niespokojnie ssać i odrywać się od piersi.