Zdjęcie przedstawia kobietę biegnącą w parku polną drogą.

Wszystkie kroki opisane w artykule „Mój zdrowy organizm!” wymagają konsultacji lekarza.

Teraz dowiemy się trochę o czynnikach mających wpływ na zdrowie oraz na dobre przygotowanie się do ciąży, na które masz wpływ jedynie Ty sama.

Powodzenie na zajście w ciążę zwiększa Twoje ciało, kiedy jest odpowiednio „przygotowane”. Co to znaczy „przygotowane”?

  • Kiedy masz odpowiednią ilość komórek tłuszczowych w ciele– dzięki temu Twój organizm może produkować hormony, które powodują owulacje.
  • Kiedy jesteś aktywna fizycznie i nie prowadzisz siedzącego trybu życia – jeśli do tej pory nie miałaś wystarczająco silnej motywacji do aktywności fizycznej, perspektywa ciąży powinna być silną motywacją. Ruch jest bardzo zdrowy i potrzebny, w ciąży również. Pozytywnie wpływa na Twoją psychikę, ale również sprawi, że szybciej wrócisz do „formy” sprzed ciąży, kiedy już będziesz po urodzeniu dziecka. Dodatkowo dobra kondycja fizyczna ułatwi sam poród. 

Wystrzegaj się chemii!

W tym szczególnym czasie, jakim jest ciąża i podczas jej planowanie staraj się otaczać zielenią. Otaczać, dosłownie. Staraj się przebywać na świeżym powietrzu i unikaj dużych miast. Zadbaj o to, co trafia na Twój talerz, w każdym posiłku staraj się o produkty w jak najmniejszym stopniu przetworzone. Jedz dużo warzyw i owoców. I oczywiście – zrezygnuj ze wszystkich używek, jak alkohol czy papierosy. Warto również przejrzeć swoja kosmetyczkę, balsamy, pomadki, kremy, te produkty często mogą być mocno wzbogacone chemią, której powinnaś unikać – zawłaszcza w tym okresie.

Obserwuj swój organizm!

Jeśli wcześniej tego nie robiłaś, w okresie przygotowań do ciąży warto zacząć się obserwować. Działania te moją korzystny wpływ na Twoje poczucie i świadomość ciała. Będziesz wówczas w lepszy sposób rozpoznawała sygnały swojego ciała. Wiedza dotycząca cyklu, pomoże Ci w określeniu dni płodnych. Będziesz miała dostęp do dokładnej wiedzy, kiedy zaszłaś w ciąże, co pozwoli ustalić termin porodu.

Pamiętaj, że ciąża to wyjątkowy, ale też trudny czas dla organizmu. Wszystkie dobre nawyki lepiej wprowadzać stopniowo, jeszcze przed ciążą. Dzięki temu organizm dostaje czas, aby móc się przyzwyczaić do zmian. Nagłe zmiany wprowadzane w ciąży nie są dobre, ponieważ ciąża sama w sobie jest ogromną zmianą dla organizmu, nie dokładajmy mu dodatkowych rewolucji.