Na zdjęciu ojciec z dwójką dzieci w basenie.

Badania pokazują, że dzieci których mama i tata są aktywni fizycznie, również wykazują dużą aktywność fizyczną.

Zdrowe i szczęśliwe dziecko to marzenie każdego z rodziców. Aktywność fizyczna, a także odpowiednie odżywianie odgrywają istotną rolę w zdrowym stylu życia i mają ogromny wpływ na wzrost i rozwój małego organizmu. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na układ krwionośny i odpornościowy, pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała dziecka i budować mocne kości. Aktywne dziecko jest zdrowsze, chętniej je, nie ma problemów z koncentracją i pamięcią, lepiej się rozwija.

Badania dowodzą, że dzieci których rodzice są aktywni fizycznie, również wykazują większą aktywność fizyczną w porównaniu z rówieśnikami, których rodzice nie uprawiają żadnych ćwiczeń fizycznych i nie zachęcają swoich dzieci do aktywności. Dzieci te mniej czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem.

Rodzic dla dziecka jest wzorem do naśladowania, dziecko obserwuje zachowania rodzica i stara się je powielać. Mama i tata są dla dziecka pierwszymi bliskimi osobami, na których się wzoruje i chce być takie jak oni. Fakt ten powinien być przez rodziców wykorzystywany w pożyteczny sposób. Jeśli rodzice chcą, aby ich dziecko lubiło aktywność fizyczną, powinni pokazywać mu, że im ta aktywność sprawia wiele radości i przyjemności. Wdrukowanie zdrowych nawyków w dziecko we wczesnym okresie rozwoju staje się fundamentem dobrych nawyków w dorosłości.

Może zdarzyć się, że dziecko nie będzie chętne do takiej aktywności, jaką konkretnie proponują rodzice. Należy pamiętać o tym, że dzieci mają mnóstwo energii, którą wykorzystują w aktywnej, spontanicznej zabawie, która też jest formą aktywności fizycznej. Nie należy tłumić spontanicznej aktywności dziecka, należy pozwolić mu na taki ruch, jaki w danej chwili jest chętne wykonać.

Dziecko zwykle nie lubi przymusu do robienia rzeczy, które go nie interesują i nie sprawiają przyjemności. Aktywność fizyczna powinna być nagrodą, zabawą, rodzice powinni szukać takich form aktywności, które interesowałyby dziecko, która nie byłaby dla niego przykrym obowiązkiem, a czymś fajnym, lekkim i przyjemnym. Należałoby także pozwolić dziecku zadecydować czy zaproponować z jakiej formy aktywności chciałoby skorzystać, kiedy i przez jaki czas chciałby wykonywać daną aktywność. Trzeba pamiętać, iż aktywność fizyczna to nie tylko ćwiczenia, ale wszystkie czynności dnia codziennego. Nie należy wyręczać dziecka w tym, co może zrobić samo. Posprzątanie pokoju, opieka nad psem czy odkurzenie dywanu również daje możliwość aktywności fizycznej.

W wyborze aktywności fizycznej dla dziecka trzeba pamiętać, iż każdy z nas jest inny i każdy na inne predyspozycje do wykonywania różnych czynności. Dziecko, które nie jest w stanie wykonać danego ćwiczenia, może zrazić się do aktywności fizycznej w ogóle.