Pełna nazwa placówki:
Centrum Medyczne UJASTEK Sp. z o.o.
Przyjęcie do szpitala
Poród w szpitalu na Ujastku przyszła mama zaczyna na Izbie Przyjęć. Tutaj lekarz i położna zbierają wywiad, przeprowadza się też wstępne badania. Po zakwalifikowaniu do przyjęcia kobiety są przeprowadzane przez położne na oddział ginekologiczno-położniczy z salami porodowymi i poporodowymi oraz patologią ciąży lub bezpośrednio na salę przygotowawczą do zabiegów i cięcia cesarskiego. W pierwszej kolejności są przyjmowane te pacjentki, które zdaniem lekarza wymagają pilnej interwencji medycznej.
Wymagane dokumenty:
- dowód osobisty/paszport,
- karta ciąży,
- plan porodu (jeżeli istnieje),
- wyniki badań i konsultacji lekarskich: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi, HBS – Ag, Owa, HIV i HCV z III trymestru ciąży, posiew w kierunku nosicielstwa paciorkowca typu B, USG wykonywane w obecnej ciąży (oryginały).
Kwalifikacja do planowanego cięcia cesarskiego
Pacjentki są kwalifikowane do zabiegu przez Ordynatora Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i/lub lekarza operującego, w każdy poniedziałek i środę od godziny 11:00. Przed wizytą przyszłe mamy wcześniej powinny się zarejestrować w recepcji szpitala (tel. 12 685 54 00) i w wyznaczonym dniu zgłosić się ze skierowaniem od lekarza prowadzącego oraz całą dokumentacją dot. ciąży.
Sale porodowe
Po przyjęciu do porodu położna omawia z rodzącą jego plan, jest też zakładany wenflon i pobierana krew. Są to procedury niezbędne do ewentualnego znieczulenia zewnątrzoponowego. Szpital na Ujastku oferuje, bez dodatkowych opłat, jednoosobowe sale przedporodowe oraz porodowe z łazienkami, wyposażone w drabinki, materace, worki sako. Rodzące mają dostęp do znieczulenia farmakologicznego (zewnątrzoponowe i gaz wziewny), mogą również skorzystać ze stymulacji elektrycznej (TENS). Pacjentkom w trakcie porodu może towarzyszyć bliska osoba – bez opłat, szpital prosi tylko, aby miała ona ze sobą czyste obuwie na zmianę, ubranie i coś do jedzenia. Po narodzeniu dziecko jest w nieprzerwanym kontakcie „skóra do skóry” z matką, a badanie przez neonatologa nie zakłóca tego kontaktu.
W szpitalu istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej – przyszła mama może mieć zestaw do pobrania ze sobą lub odpłatnie skorzystać z zestawów oferowanych przez szpital.
Rzeczy dla rodzącej:
- szlafrok,
- bielizna nocna,
- pantofle lub klapki,
- kosmetyki,
- ręczniki 2 szt.,
- majtki siatkowe,
- pieluchy Bella,
- woda mineralna niegazowana „z dziubkiem”.
Rzeczy dla osoby towarzyszącej:
- obuwie na zmianę,
- woda mineralna,
- aparat fotograficzny,
- coś słodkiego,
- podkoszulek bawełniany.
Po porodzie
Po porodzie dzieci przebywają z mamami w systemie rooming-in. Sale na oddziale położniczym są jedno-, dwu- i trzyosobowe, klimatyzowane, każda jest wyposażona w łazienkę. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są przeprowadzana w obecności opiekunów. Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się następnego dnia po porodzie, w celu zachowania jak najdłużej naturalnej flory bakteryjnej. Kobiety mogą korzystać z porad laktacyjnych, udzielanych przez położne, doradców laktacyjnych i lekarzy. W szpitalu do dyspozycji rodzin są także płatne pokoje hotelowe, w których mogą odpocząć osoby towarzyszące rodzącej.
Dzieci urodzone przedwcześnie lub mające wskazania medyczne przebywają na Oddziale Neonatologicznym z Patologią Noworodka oraz Intensywną Terapią Noworodka. Oddział ten posiada III stopień referencyjności i jest jednym z najnowocześniejszych oddziałów tego typu w Polsce.
Rzeczy dla dziecka:
- rożek, pieluchy tetrowe 6 szt.,
- skarpetki, rękawiczki, czapeczki po 3 szt.,
- paczka pieluch jednorazowych 3-6 kg,
- chusteczki nawilżone, maść pielęgnacyjna,
- kocyk,
- 3 komplety ubranek dla dziecka.
Dodatkowe informacje
Przy szpitalu działa płatna szkoła rodzenia oraz jedyny w Małopolsce Bank Mleka Kobiecego. Wszystkie kobiety, który chciałyby zostać Honorowymi Dawczyniami, proszone są o kontakt telefoniczny pod nr 536 099 993.
Dane kontaktowe:
- Rejestracja główna: 12 29 30 999
- Izba przyjęć: 12 68 55 400
- Oddział położniczy, dyżurka pielęgniarska: 12 68 55 655
- Oddział położniczy, dyżurka lekarska: 12 68 55 455
- Oddział patologii ciąży, dyżurka położnych: 12 68 33 913
- Oddział patologii ciąży, dyżurka lekarska: 12 68 33 954
- Intensywna Terapia Noworodka, dyżurka lekarska: 12 68 33 929
- Poradnia laktacyjna: 12 293 09 98
- Konsultacje kwalifikujące do zabiegu: 12 68 03 400