Zdjęcie przedstawia zbliżenie na kroplówkę podającą lek.

Połóg nie jest najłatwiejszym czasem w życiu kobiety. Odczuwane w tym okresie nieprzyjemne dolegliwości są naturalne, jednak w niektóre z nich wymagają natychmiastowej konsultacji ze specjalistą.

Kiedy szukać pomocy?

Gorączka.

Nie jest chorobą, tylko objawem. Najczęściej świadczy o stanie zapalnym, który może się pojawić w piersiach (przez zastój pokarmu), jamie macicy lub w okolicach rany po nacięciu krocza czy po cesarskim cięciu. Gorączka jest też objawem wielu innych infekcji, np. zapalenia oskrzeli czy grypy. Nie należy jej leczyć ogólnodostępnymi środkami bez recepty, tylko udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Nagłe obfite krwawienie z dróg rodnych.

Krwawienie po porodzie powinno się stopniowo zmniejszać. Jeżeli nagle znów pojawiło się obfite krwawienie, duża ilość ciemnej krwi, to należy natychmiast zgłosić się do ginekologa.

Nagłe zatrzymanie krwawienia.

Jak wskazano powyżej, krwawienie poporodowe nie mija ot tak. Organizm mamy stopniowo pozbywa się odchodów poporodowych. Jeżeli więc nagle przestały się one pojawiać, bezwzględnie trzeba skonsultować się z lekarzem. Nagłe zatrzymanie krwawienia może bowiem świadczyć o zablokowaniu ujścia szyjki macicy skrzepami i resztkami łożyska.

Obrzęk rany po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza.

Kiedy okolice rany są bardzo bolesne, zaczerwienione, pojawił się ropny wysięk, nie ma czasu na domowe sposoby, tylko natychmiast trzeba jechać do szpitala. Opisane objawy najczęściej świadczą o tym, że doszło do zakażenia miejscowego, a ranę należy porządnie oczyścić, być może w znieczuleniu.

Nieprzyjemny zapach odchodów poporodowych.

Wiadomo, że krew nie pachnie fiołkami, ale kiedy zapach staje się nieprzyjemny, należy bardzo szybko udać się do lekarza. Nieprzyjemny zapach odchodów, szczególnie w połączeniu z gorączką czy bólem w podbrzuszu może świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej.

Bolesność, guzy w piersiach, którym towarzyszy gorączka, także tylko miejscowa.

Objawy te mogą świadczyć o nawale mlecznym, zastojach pokarmu, zapaleniu piersi i nieleczone mogą doprowadzić do pojawienia się ropnia. Nie są natomiast przeciwskazaniem do karmienia, co więcej opróżnienie piersi przez dziecko może przynieść ulgę.

Obrzęki.

Puchnięcie stóp towarzyszy wielu mamom w trakcie ciąży i zazwyczaj mija po porodzie. Jeżeli w kolejnych tygodniach pojawią się obrzęki, należy szybko skonsultować się z ginekologiem. Obrzęki mogą być bowiem oznaką zakrzepicy, choroby nerek i silnej anemii.

Nagłe duszności.

Ich pojawienie się może świadczyć o niewydolności oddechowo-krążeniowej, która jest niebezpieczna i sama, bez interwencji lekarza, nie przejdzie.

Paraliżujący smutek, niepokój.

Wiadomo, że po porodzie hormony szaleją, co może skutkować obniżeniem nastroju. Jeżeli jednak stan taki nasila się, z czasem uniemożliwiając kobiecie normalne funkcjonowanie, należy poszukać pomocy specjalistów.