Na zdjęciu kobieta pracująca przy komputerze, która jednocześni rozmawia przez telefon.

Czy da się połączyć pracę zawodową z wychowywaniem dziecka? Jest to kwestia bardzo indywidualna, jeden rodzic jest tak doskonale zorganizowany, że wykonując pracę jest w stanie wykonać równie dobrze obowiązki rodzicielskie, inny z kolei skupiając się na jednym zadaniu, nie jest w stanie czuwać nad innym, tym samym popełnia masę błędów.

Rodzina jest dla dziecka fundamentem, na którym buduje ono swoje dorosłe życie. Dom jest azylem, w którym dziecko ma czuć się dobrze, rodzice stanowią wzorzec do naśladowania, wychowują i dają poczucie bezpieczeństwa. W pierwszych etapach życia dziecko potrzebuje szczególnej opieki, wsparcia i bliskości. W domu powinno odnajdywać akceptujących, troskliwych, rozumnych i konsekwentnych rodziców.

Jak więc jest z aktywnym zawodowo rodzicem a prawidłowym wychowaniem dziecka? Istnieje wiele czynników, które mogą pomóc w odpowiedzi na to pytanie. W jakim wieku jest dziecko, w jakim stopniu jest samodzielne, czy rodzic wychowuje je sam, a co za tym idzie praca zawodowa jest konieczna do utrzymania rodziny, jaki charakter ma praca, ile czasu zajmuje, jak dużo uwagi rodzic może poświęcić dziecku.

Wiele młodych mam wraca do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Rok czasu, który spędziły w domu z dzieckiem jest bezpiecznym okresem, po jakim można oderwać się od całodobowej opieki nad dzieckiem i wrócić do obowiązków zawodowych. Praca zawodowa daje poczucie osobistego rozwoju, docenienia na gruncie innym niż rodzinny, realizacja i sprawdzenie się na różnych frontach. Kiedy jest czas na powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Należy rozważyć kilka ważnych kwestii. Organizacja opieki nad dzieckiem, takiej, która pozwoli na spokojny powrót i skupienie się na pracy, a także świadomość, że im dłuższa przerwa tym trudniej wdrożyć się do pracy i swoich dawnych obowiązków. Są także przypadki, gdy nie ma miejsca w żłobku ani osoby, która pomogłaby w opiece nad dzieckiem, a rodziców nie stać na prywatną opiekunkę czy żłobek. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość elastycznych godzin pracy, zmianę wymiaru etatu oraz dzielenie się opieką z drugim rodzicem.

Jak zorganizować czas łącząc pracę z wychowaniem dziecka? Planowanie i logistyka są kluczem do rozwiązania. Dowóz do żłobka, przedszkola, szkoły, codzienne obowiązki domowe, jasny podział obowiązków pomiędzy rodzicami.