Wjazd na wakacje z małym dzieckiem to nie lada wyzwanie. Oprócz ubrane, zabawek i innych akcesoriów potrzebnych maluszkowi, należy pamiętać również o apteczce. Poniżej przedstawiono zestawienie podstawowego wyposażenia wakacyjnej apteczki.
Leki przeciwgorączkowe
Gorączka na wakacjach może być spowodowana infekcją, ale również przegrzaniem słonecznym. Gorączka do 38 stopni nie wymaga interwencji lekami, jednak przy wyższej temperaturze należy podać dziecku coś na zbicie gorączki. Dzieciom do 15. roku życia można podać paracetamol lub ibuprofen.
Leki na katar
Katar to dość częsta przypadłość u małych dzieci. Na wakacjach może być wywołany przez infekcję lub alergię. Warto zaopatrzyć się w wodę morską oraz leki obkurczające śluzówkę nosa, których nie należy stosować dłużej niż 4 dni, ze względu na niszczenie błony śluzowej nosa.
Leki na ukąszenia owadów
Jadąc na wakacje, szczególnie w pobliże lasu, jezior, wody konieczne jest zaopatrzenie się w środki odstraszające owady, przeznaczone specjalnie dla dzieci. Warto spryskiwać nimi skórę i ubrania dziecka, aby zapobiec ukąszeniom owadów. Na wakacjach przyda się również środek, który łagodzi swędzenie oraz zapobiega reakcji alergicznej spowodowanej ukąszeniem owadów.
Leki na alergię
Jeśli dziecko ma alergię, należy pamiętać o lekach, które przyjmuje na stałe oraz lekach, które przyjmuje w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Tam, gdzie jedziemy, może nie być apteki, a tego rodzaju leki są niezbędne i często mogą uratować życie.
Leki na ból gardła
Ból gardła, angina to jedne z najczęściej występujących chorób u dzieci w okresie letnim. W związku z tym warto zaopatrzyć się w tabletki do ssania lub leki wziewne zapobiegające infekcjom gardła.
Leki na chorobę lokomocyjną
Wiele małych dzieci cierpi na chorobę lokomocyjną. Podczas jazdy są apatyczne, jest im niedobrze, mają mdłości. W takiej sytuacji warto podać dzieci leki przeciwwymiotne. Należy pamiętać również o dawce na drogę powrotną z wakacji.
Leki na skaleczenia i otarcia
Nie trudno o skaleczenia i otarcia podczas wakacyjnych wojaży. W przypadku urazu dobrze mieć przy sobie wodę utlenioną, plastry, bandaż, spirytus, nożyczki, krem na otarcia oraz krem przyspieszający gojenie.
Leki na biegunkę
Zatrucie pokarmowe, biegunka często spowodowane są zmianą sposobu odżywiania, jedzeniem lodów z niepewnego źródła, posiłków w barach, które nie zawsze są świeżo przygotowane, czy zmianą wody. Podczas biegunki dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju probiotyki. Biegunce można też zapobiec, podając je dziecku już na kilka dni przed wyjazdem na wakacje.
Środki przeciw oparzeniom słonecznym
Na wakacjach kremy z filtrem to konieczność. Dla najmłodszych dzieci krem powinien być z filtrem mineralnym. Dla starszych wystarczy krem z filtrem od 20 do 30 SPF.