Okres niemowlęcy (od urodzenia do pierwszego roku życia) jest niezwykle ważny w rozwoju małego dziecka. W tym okresie zachodzi wiele przemian, które mają mnogi i intensywny charakter. Niemowlę odżywiane jest naturalnym pokarmem matki przez 6 miesięcy, a następnie pokarmem matki oraz produktami uzupełniającymi – papkami, pokarmami stałymi. Według najnowszych doniesień, dziecko powinno być karmione piersią na żądanie, wtedy, kiedy zgłasza taką potrzebę.
Światowa organizacja zdrowia zaleca rozpoczęcie karmienia piersią w ciągu godziny od porodu, karmienia dziecka co najmniej do drugiego roku życia oraz włączenie innego pokarmu w wieku 6 miesięcy.
Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Mleko matki zapewnia właściwy rozwój już od pierwszych chwil życia. Początkowo w piersiach kobiety pojawia się substancja (siara) bogata w ciała odpornościowe, białko i witaminy, sole mineralne. Skład mleka matki jest zindywidualizowany i całkowicie dostosowany do potrzeb malucha.
Korzyści z karmienia piersią są obustronne. Dla dziecka wiążą się one ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób takich jak alergia, astma, celiakia, cukrzyca, otyłość. Dla matki jest to przyspieszony proces inwolucji macicy, zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego, powstanie więzi między matką a dzieckiem, a także wygoda oraz czynnik ekonomiczny. Zapobiega występowaniu chorób kobiecych w tym raka piersi, a także powoduje prawidłowe kurczenie macicy po porodzie. Tłuszcz nagromadzony w organizmie podczas ciąży jest wykorzystywany w procesie laktacji, co pomaga w pozbyciu się dodatkowych kilogramów.
Jedną z ważniejszych korzyści karmienia piersią jest relacja jaka tworzy się podczas kontaktu fizycznego i emocjonalnego między matka i dzieckiem, a to wpływa bardzo mocno na dalszy rozwój dziecka.